Mučení batolat cizím jazykem? Kdepak!

Jitka
|
|

Takto zní nadpis v článku zabývající se mj. angličtinou pro děti, který vyšel v letošním druhém čísle časopisu Květy a ve kterém jsem autorce Nicole Vosátkové odpověděla na pár otázek.

Květy angličtina pro děti

V článku je zmíněno téma

Kdy začít s výukou angličtiny u dětí.

Více informací najtete v mém příspěvku zde


K hlubšímu zamyšlení pro mě byla otázka:

Kdy nejpozději by se mělo dítě začít učit anglicky? Není první seznámení s angličtinou až ve 3. třídě, jak je na některých ZŠ, pozdě?

Tady je plné znění mé odpovědi:

Myslím, že nelze říct přesný věk, kdy s angličtinou u dítěte začít. Já říkám, že čím dříve, tím lépe. Nicméně každý jsme jiný, každá rodina má své možnosti, schopnosti a priority a rozhodnutí je na rodičích, kteří jsou prvotními a hlavním průvodci svého dítěte.

Na otázku, zda ve třetí třídě není na angličtinu pozdě, nelze dát jednoznačnou odpověď. Ne všechny děti zvládnou vstup do školy hladce a pro některé může být angličtina hned v první třídě stresující. Myslím, že je dobře, že si školy mohou samy zvolit, zda zařadí angličtinu do svého programu v první, nebo až ve třetí třídě.

Úskalí může ale nastat, když se ve třetí třídě na hodině angličtiny sejdou děti, které se setkávají s angličtinou už od předškolního věku, s dětmi, které teprve začínají.

Proto bych se spíše klonila k tomu začít s angličtinou v první třídě, ale pouze formou hry, bez čtení, psaní, biflování slovíček. Měla by to být hodina, ve které jsou nejen hry, ale i pohyb.
„Výuka“ by měla probíhat tak, aby děti získaly k angličtině kladný vztah a aby postupně zjistily, jaký pro ně může mít smysl znát jeden z nejpoužívanějších jazyků na světě.

Pokud zvažujete, zda přihlásit své školkové dítě do kurzu angličtiny, tak směle do toho.

Vyberte kurz, kde si budou děti v angličtině hrát. Kurz, který bude děti bavit, ve kterém bude malá skupinka atd. Třeba vám v hledání a rozhodování pomůže pár informací v mém příspěvku zde.

Držím vám i vašim dětem palce.

Jitka

PS: Zajímá vás toto téma? Chcete doma podporovat své dítko v angličtině?
Vstupte do kubu zapálených rodičů a prarodičů a získejte návod jak na to.
Více o Joyful English Family Clubu se dozvíte zde

Sdílejte na sociálních sítích: