Jak se zbavit předsudků

Jitka
|
|

Představte si scénář: jste v Londýně, ubytování máte zajištěné, přijdete na místo, a …. Před sebou vidíte něco, co vás šokuje.

Co to s vámi dělá, když vidíte takovouto budovu, ve které máte pár dní přebývat? Je ve vaší první reakci odpor? „Tohle místo? Ne, díky!“ Anebo třeba: „Tohle bych si nikdy nevybral!“

Ale co když se za tímhle graffitovým exteriérem skrývá něco úplně jiného? Co když je to právě ten klenot, který hledáte?

Vítejte v hlubinách našeho myšlení,

kde nalezneme předsudky. Jsme programováni tak, abychom rychle hodnotili a rozhodovali, často na základě zjednodušených, možná zkreslených informací a převzatých zkušeností. Ale co když se za těmito rychlými úsudky skrývá něco mnohem většího? Co když nám předsudky brání v tom, abychom viděli skutečnou hodnotu věcí a lidí kolem nás?

Proto je důležité zkoumat význam našich předsudků.

A přesně tohle ubytování byl ten případ (no ono nám ve finále nic jiného nezbývalo :-D) Bylo čisté, moderní, instrukce byly podány do posledního detailu. Navíc jsme byli vzdáleni pouhých deset minut od centra, což byla super výhoda.

Překonání předsudků není snadné, ale je to možné.

Prvním krokem je uvědomit si, že je máme. Musíme mít odvahu pohlédnout na svět otevřenou myslí, a to i když nás to může vystavit nepohodlí nebo nejistotě.

Mě hodně pomáhá zvědavost a zkoumání a otázky: „Co nejhoršího se může stát?“

Druhým krokem je zkoumat své vlastní předsudky. To znamená hledat informace, které by mohly zpochybnit naše předchozí myšlenky a názory. Můžeme se na věc podívat z jiného úhlu, nebo hledat něco, co náš pohled na věc trochu pootočí.

V mém případě to bylo zkoumání graffiti na domě a okolí domu. Zjistila jsem, že ten obrovský obraz ve mně vyvolává obdiv. Že to muselo dát spoustu práce a že je to vlastně i super tah. Ubytovaní totiž vždy ten „svůj“ dům poznají už na dálku. Vlastně mi tahle zkušenost dala úplně jiný pohled na graffiti.

Ochota se změnit

A konečně, zkoumat předsudky znamená také být ochotný se změnit. To může být nejtěžší část, ale také ta, která přináší největší odměnu. Protože když překonáme své předsudky, otevřeme dveře novým možnostem, zkušenostem a vztahům.

Nechte předsudky za dveřmi

Tak co říkáte? Jste připraveni skočit do neznáma, prozkoumat terén a zjistit, jaké to je uvnitř? Nemusíte jít hned do extrému. Zkoušejte to postupně, po malých krocích.
Zapomeňte na ten šedý obal, který vás možná odrazuje, a to jen tím, že představuje něco nového, neznámého. Uvnitř se totiž může ukrývat něco opravdu úžasného.

Nechte předsudky za dveřmi a objevte skutečnou hodnotu věcí, lidi kolem vás, ale také vaše osobní hodnoty, vaše pohledy, vaše bloky a strategie.

Toto vše, mimo jiné, umožňuje FIE – Feuersteinova metoda.
A pokud vás oslovuje zkoumání nového, v bezpečném prostředí, zvu vás do programu Sebepoznání pro klidnější život.

FIE musíte zažít, abyste ji pochopili.

Těším se na vás na ukázkové hodině zdarma anebo při jiné příležitosti.

Přeji vám vše dobré.

Jitka

Sdílejte na sociálních sítích: