Nezůstávej housenkou: Odkryj svou skrytou krásu

Jitka
|
|

Vnitřní transformace: 5 kroků k rozvoji svého potenciálu

Dnes se chci podělit o téma, které mi přijde velmi inspirativní – vnitřní transformace. 

Když se podíváme do přírody, vidíme úžasný příklad proměny u housenek a motýlů. Myslím, že jejich příběh má co říct i nám, lidem. Všichni procházíme různými obdobími změn a osobního růstu. A i když to není vždy snadné, stojí to za to!

Představte si housenku, která celý život jen leze po větvích a žere listy. Možná netuší, že v sobě ukrývá potenciál stát se nádherným motýlem. Podobně i my často žijeme ve vyjetých kolejích a nevěříme, že se můžeme změnit. Ale můžeme! Stačí udělat pár důležitých kroků:

1. Uvědomění – „Jsem housenka a chci se stát motýlem“

První krok je uvědomit si, že toužíme po změně. Že chceme víc než jen přežívat ze dne na den. Chceme se rozvinout, poznat své silné stránky, žít naplno. Jako když si housenka řekne: „Už nechci lézt po větvích. Chci létat!“

Možná vás něco trápí nebo cítíte, že nežijete podle svých hodnot. Tady jsou tipy, jak na to:

– Naslouchejte svému vnitřnímu hlasu

– Všímejte si, co vám dává a bere energii

– Přemýšlejte, jak byste chtěli žít, kdybyste se nebáli

Když si uvědomíte, co chcete změnit, jste na správné cestě!

Moje kamarádka Petra si třeba uvědomila, že ji nebaví práce účetní. Vždycky snila o tom, že bude pomáhat lidem. Rozhodla se to změnit a začala studovat fyzioterapii. Dnes je skvělá fyzioterapeutka a je spokojená.

Uvědomění touhy po změně je prvním důležitým krokem. Dodá nám odvahu vykročit z komfortní zóny, i když je to někdy trochu strašidelné, ale nebojte, nejste v tom sami!

2. Přijetí – „Vstupuji do kukly“

Druhý krok transformace je přijmout, kde právě jsme. Jako když se housenka zavine do kukly. Neřeší, že je pomalá a nevzhledná. Prostě je, jaká je. A ví, že je to součást cesty.

Někdy se nám nelíbí naše současná situace. Cítíme se zaseknutí, nemáme rádi své nedostatky. Ale zkuste na chvíli přestat bojovat. Dovolte si být nedokonalí. Vždyť je to lidské!

Tipy pro přijetí:

– Buďte k sobě laskaví a shovívaví

– Přestaňte se srovnávat s ostatními  

– Zkuste meditovat a jen pozorovat své myšlenky

Když přijmete svou výchozí pozici, můžete vyrazit na cestu změny.

Já jsem třeba zjistila, že mě brzdí perfekcionismus. Pracovala jsem na tom, abych nebyla tak kritická. Pomalu jsem se učila chválit a oceňovat se. Dnes dokážu najít balanc a nenechat se strhnout nepodstatnými věcmi.

Přijetí je jako vstoupit do kukly. Dáme sbohem starému, abychom se mohli zrodit do nového. Nebojte, ta kukla je jen dočasná. Nejlepší teprve přijde!

3. Transformace – „Rozpouštím staré vzorce a tvořím nové já“  

V kukle to začíná. Tělo housenky se doslova rozpouští, aby se přetvořilo v motýla. Podobně i my musíme rozpustit své staré návyky a omezující přesvědčení, abychom se mohli změnit.

Není to vždy příjemné, ale stojí to za to. Zkuste si všímat:

– Které své vzorce chování chcete změnit?

– Jaké nové dovednosti se chcete naučit?  

– Za jakého člověka se chcete považovat?

Je to jako vyklízení skříně. Uděláte místo novému, lepšímu já!

Moje klientka Eva neuměla přijmout, že její vztahy nestojí za nic. Pořád se obviňovala. Pak si řekla dost. Nechala to být a soustředila se na sebe. A světe div se, vztahy se začaly zlepšovat!

Transformace bolí, ale přináší úžasné plody. Už cítíte, jak vám rostou křídla? Jen počkejte, až roztáhnete křídla a vzlétnete!

4. Vzlet – „Vylétám z kukly jako motýl“

A je to tady, ten magický okamžik! Motýl prorazí kuklu a vylétne vstříc novému životu. Stejně tak i my můžeme opustit staré já a začít psát novou kapitolu.

Chce to odvahu vykročit do neznáma. Zkuste:

– Udělat něco, co jste ještě nikdy nedělali

– Říct si o to, co chcete a potřebujete

– Obklopit se lidmi, kteří vás podporují

Když vyletíte z kukly, uvidíte svět novýma očima. Najednou je všechno možné!

Moje kamarádka Katka se po letech trápení v nešťastném manželství rozhodla odejít. Bylo to těžké, ale našla v sobě vnitřní sílu. Dnes je znovu vdaná, dělá práci, která ji baví a září štěstím.

Let z kukly starého života není snadný, ale stojí za to. Jen si představte ten pocit svobody a lehkosti, až rozepnete křídla a vzlétnete k obloze!

5. Nový život – „S lehkostí a naplno žiju svůj motýlí život“

Teď už létáte z květu na květ a užíváte si nektar nového života. Jste volní, krásní, lehcí. Víte, co je pro vás v životě důležité. Děláte věci po svém. Jste to nejlepší já, jaké můžete být!

Tipy, jak si užít nový začátek:

– Buďte vděční za to, co máte

– Dělejte více věcí, které vás naplňují

– Šiřte kolem sebe radost a inspirujte ostatní

Nový život je jako sen, který se stal skutečností. Tak si ho vychutnejte plnými doušky!

Mně osobně transformace přinesla svobodu a naplnění. Opustila jsem práci, která mě svazovala a začala dělat to, co miluji – koučovat. Dnes pomáhám ostatním najít jejich křídla a rozletět se za svými sny v rámci Ikigai koučinku. Je to úžasný pocit!

Millé housenky, kukly nebo motýli, doufám, že vás tento článek inspiroval k vaší vlastní vnitřní transformaci. Ať už jste v jakékoli fázi, vězte, že cesta má smysl. Stojí za to rozvinout svůj potenciál a žít život naplno.

Tak co, v jaké fázi cesty jste vy? Které kroky vás nejvíc oslovily? Udělejte dnes první krok směrem k vašemu motýlímu já. Třeba jen na chvilku zavřete oči a představte si, jak létáte lehce vzduchem. Ten pocit ve vás zůstane.

Na vaší cestě vám držím palce! A kdybyste potřebovali průvodce, jsem tu pro vás. Stačí si domluvit nezávaznou schůzku zdarma.  Ráda vám pomůžu rozvinout vaše motýlí křídla!

*Věděli jste, že některé druhy motýlů urazí při migraci vzdálenost přes 4000 km? Tak jako oni letí za svým cílem, i my můžeme jít za svými sny.*

Děkuji, že jste došli až sem a přeji vám krásný den!

S láskou a podporou

vaše Jitka

P.S. Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli a posdílejte. Nikdy nevíte, komu tím rozsvítíte den a nastartujete transformaci 🙂

Mějte se krásně, brzy zase na shledanou!

A nezapomínejte být odvážní a šťastní.

Sdílejte na sociálních sítích: