Strategický průvodce k plynulé angličtině

Jitka
|
|

Jak si z učení angličtiny vytvořit zvyk.

Všechny mé studenty povzbuzuji k tomu, aby se angličtině věnovali alespoň 5-10 minut denně. Někdy ale sami neví kdy, co a jak s angličtinou těch 5 minut dělat a jestli je to opravdu někam posune.

Myšlenka, jak studentům pomoci zavést angličtinu do běžného života a tím dosáhnout požadované úrovně, byla pro mě impulzem pro experiment, který běží na FB stránce angličtina – Jitka Tužová.

V návaznosti na tento experiment jsem sepsala pár tipů,
jak to udělat, aby vám zůstalo počáteční nadšení a abyste si z učení angličtiny opravdu udělali zvyk.

1. Začněte s malými úkoly.

Nastavte si 5-10 minut s angličtinou každý den. Určete si čas, ve který se budete úkolu věnovat a ten dodržujte.

Napadá mě doba dopolední, či odpolední kávy. Nebo čas po obědě, kdy si naordinujete krátkou „anglickou siestu“. V posteli před spaním, nebo hned ráno po probuzení… To záleží jen na vás.

Měl by to být čas, kdy máte klid a víte, že vás nikdo nebude rušit. Pomáhá, když si vypnete zvonění na mobilu a dáte ostatním najevo, že teď NE.
Tento rytmus můžete podpořit plněním pravidelných úkolů na mé fb stránce.

2. Přijměte změnu – MINDSET

Zásadní věc je každodenní úkol přijmout.
Čím víc si budete říkat, jak moc se vám do úkolu nechce, tím víc si jej zprotivíte, a nakonec ho uděláte s nechutí, což není moc efektivní. Anebo ho neuděláte vůbec.

Vezměte to za druhý konec. Přijměte činnost jako přirozenou a běžnou součást vašeho života. Mozek se pak nebude bránit a přistoupí na vaši hru.

3. Dodržujte pravidelnost

Abyste dosáhli cíle, potřebujete být důslední a trpěliví, ne perfektní.
I ti nejlepší dělají chyby, zaváhají a někdy činnost vynechají. Rozdíl je ale v tom, že zpět naskočí co nejdříve.
Drží se hesla:

Never miss twice   (Nikdy nevynechej dvakrát).

Výzkumy ukázaly, že když aktivitu vynecháte jednou, nemá to na váš dlouhodobý pokrok měřitelný vliv. Proto se při krátkodobém výpadku nelynčujte a držte se stejného hesla.

4. Svůj vývoj si zapisujte.

Zpětná vazba a měřitelnost pomáhají.
Můžete si udělat tabulku, do které si budete každý splněný úkol zapisovat. Anebo vám zvládnuté úkoly budou připomínat nakreslení smajlíci ve vašem diáři.

5. Navyšujte dávky.

Mozek funguje stejně jako sval. Když pravidelně cvičíte v posilovně, po čase vám bude připadat, že daný cvik je jednodušší a můžete ho dělat častěji, nebo jej upravit na těžší variantu.

Udělejte to s mozkem stejně. Po čase mu přidejte další desetiminutovku. Nebo už zajetý časový úsek prodlužte. Hrajte si, zkoušejte jiné varianty vět. Sledujte krátká videa, filmy, začněte číst knížku … Záleží na vaší momentální úrovni a kreativitě.

Průzkumy ukazují, že pokud navýšíte vaši aktivitu o 1 procento každý den, během dvou až tří měsíců poznáte, jak rychle se zlepšujete.

6. Uvádějte angličtinu do praxe.

Zmíněné tipy jsou super, ale při učení jazyka potřebujete mluvit, být v interakci s druhými lidmi. To je to, co vám dá pohotovost vašeho vyjadřování.

Najděte si lektora nebo jazykového kouče, který s vámi zjistí kde jste, kam se chcete dostat a způsob, jakým svého cíle dosáhnete. Veřejný závazek má větší váhu a tím i zvýšení vaší motivace.

Začněte chodit do kurzu, ale do takového, který je praktický, bez přílišné teorie, který vás bude bavit.
A je jedno, pokud jste začátečníci. Mateřský jazyk jste se také naučili, aniž byste znali gramatiku.
Setkávejte se s lidmi, se kterými budete mluvit pouze anglicky. Vyhledávejte místa, kde se můžete zapojit do hovoru a je jedno, že děláte chyby. Pamatujte, díky chybám se posouváte.

7. Závěr.

Je dokázáno, že i dospělí lidé „bez talentu na jazyky“ jsou schopni se cizí jazyk naučit a dosáhnout vysoké úrovně. Záleží na přístupu a systému.

Přeji vám hodně radosti s angličtinou a oslavujte i malé úspěchy.
Budu se těšit na virtuální či osobní setkání.

Jitka

Více o experimentu a jak se zapojit najdete zde

Sdílejte na sociálních sítích: