7 dobrých důvodů proč se učit anglicky

Jitka
|
|

Jeden z nejzajímavějších aspektů učení se cizímu jazyku je, že znalost například angličtiny má obrovskou moc změnit život. A to někdy zásadně a nepředvídatelně.

Jedna taková velká změna přišla i do mého života.

Vzpomínám si na své začátky s angličtinou.

Svého času (rozumějte tak před 30 lety) jsem se stejně jako mnoho lidí kolem začala jazyk učit proto, aby mi nezlenivěl mozek. Byla to spíše společenská záležitost a kurz angličtiny jsem si s přáteli užívala.

Jeden letní pátek, kdy jsem stopem vyrazila na jižní Moravu, se TO stalo.

Za Prahou mi zastavil cizinec, Francouz. Jel do Jihlavy a potřeboval najít svého přítele, univerzitního profesora.

Požádal mě o pomoc a já neodmítla. Chtěla jsem mu tak trochu oplatit, že mě svezl a také proto, že příležitostí k reálnému využítí své znalosti angličtiny bylo jako šafránu.

Abych to zkrátila, z cizince se vyklubal pilot Concordu, v té době jediného nadzvukového dopravního letadla. Zůstali jsme v kontaktu a pohledy (tenkrát ještě nebyly sociální sítě), které mi od něj přicházely z celého světa nakoply a udržovaly vývoj mé angličtiny.

Vzniklo mezi námi mnohaleté přátelství, díky kterému jsem potkala spoustu lidí a navštívila místa, o kterých by se mi ani v těch nejodvážnějších snech nezdálo.

A co víc, s mnohými lidmi z té doby jsem v kontaktu dodnes.

A teď se vás zeptám:

Kdybych nikdy nemluvila anglicky, myslíte, že bych zůstala v kontaktu s „cizincem“, který mě vzal stopem? Že bych měla odvahu odcestovat na několik let do ciziny?

Asi ne, že?

Ten den, ta jedna cesta byla bránou k absolutní a nečekané změně mého života.

Jazyky jsou všude kolem nás a angličtina je v této době jazyk klíčový.

Nicméně, čím více jazyků znáte, tím větší možnosti se vám otevírají.

Na místech, která navštívíte. S lidmi, které potkáte. Při činnostech, které děláte a s myšlenkami, které sdílíte.

Dnes bych se s vámi chtěla podělit o 7 neuvěřitelně přínosných výhod ovládání angličtiny.

 

1. Cizí jazyk vás propojí s novými, fascinujícími lidmi a možná i s vaší životní láskou.

Angličtina vás spojí se zajímavými lidmi

Když se vrátím k mému příběhu, celé to vyprávění nebylo jen o jednom člověku, kterého jsem potkala. S novým známým, či přítelem obvykle získáte další známé a přátele.
A s množstvím známých a přátel se úměrně zvyšuje možnost toho, že potkáte novou lásku.

I taková situace byla jednou z mých životních epizod. A i když už dávno nejsme spolu, vzpomínám na společně strávené chvíle dodnes.

Znalost pouze mateřského jazyka by mi nikdy neumožnila mít tolik přátel po celém světě.

2. Se znalostí angličtiny lépe poznáte svět.

Se znalostí angličtiny lépe poznáte svět

Cestování je pro mnohé velká motivace k tomu naučit se cizí jazyk. Ale cestování není jen o poznávání nových destinací.

Kulturu a místní zvyky poznáte skrze místní obyvatele. Zkušenost s místními je vždy svým způsobem vzrušující, jiná, než to co slyšíte nebo si někde přečtete. Domácí lidé mají rádi, když cizinec mluví jejich mateřštinou. Jsou mnohem přívětivější a otevřenější, chtějí se podělit o jejich zemi a ukázat vám to, co v turistických průvodcích nenajdete.

Moc ráda vzpomínám na rodinu, se kterou jsme se potkali v jednom kempu, ve vířivce. Po relativně krátké době nás pozvali k nim domů, ubytovali nás na několik dní a ukázali úžasná místa svého kraje Lancaster – Pensylvania. Na druhou stranu se oni také dozvěděli něco nás, našich krajích a zvycích.

Dodnes jsme v kontaktu a vím, že kdybych se za nimi zítra chtěla vydat, tak mě i po pětadvaceti letech přivítají s otevřenou náručí.

3. Cizí jazyk vám může pomoci ve vaší kariéře.

Angličtina vám pomůže v kariéře

V našem globalizovaném světě je toto asi nejsilnější motivace pro získání jazykových dovedností. Díky internetu a propojení mezi lidmi i firmami, je znalost alespoň jednoho cizího jazyka téměř nutností. A jak už jsem napsala na začátku, s množstvím ovládaných jazyků se počet příležitostí násobí a postavení na trhu práce zvyšuje.

Tato výhoda neplatí pouze pro zaměstnanecké pozice. Drobným podnikatelům může znalost cizího jazyka otevřít mnoho dveří na zahraniční trhy. Anebo může přinést příležitosti k podníkání na domácí půdě.

4. Angličtina vám umožní podstatně větší přístup k novým a kvalitním informacím.

Angličtina vám umožní větší přístup k informacím

Pokud se chcete vzdělávat a zlepšovat se ve svém oboru a být na špici, pouze s češtinou bohužel nevystačíte.

Moje zkušenost o přístupu k informacím je mnohaletá. Vždy, když jsem hledala informace třeba o vzdělávání, koučování či neurovědě na našich webech, v našich knihovnách či knihkupectvích, množství informací bylo a stále je, svým způsobem omezené.

Stačí když porovnáte otevřenou encyklopedii Wikipediia. Česky psaných článků zde naleznete zhruba 440 tisíc a anglicky psaných příspěvků je téměř šest milionů.

5. Díky cizímu jazyku lépe poznáte sami sebe.

Díky angličtině poznáte lépe sami sebe

Vycestovat a pracovat pro organizaci v zahraničí je obrovská zkušenost. Člověk se naučí a vyzkouší spoustu nový věcí a pozná místní mentalitu a zvyky.

Uvědomí si své vlastnosti a dovednosti, ale také své nedostatky.

Kromě všech těchto postřehů, jsem při svém pobytu v USA došla k zásadnímu uvědomění si toho, jak moc jsem svázaná s rodnou zemí, se svou rodinou, s naším životním stylem a hodnotami.

6. Cizí jazyk pomáhá rozvíjet vaši osobnost.

Angličtina pomáhá rozvjet vaši osobnost

Díky poznáni sebe sama jste schopni pojmenovat své silné a slabší stránky a v návaznosti na to se dále rozvíjet.

Když se učíte cizí jazyk, je to jako příprava na sportovní výkon, během které se potkáváte s cílevědomostí, plánováním i budováním sebedůvěry. Učíte se do svého života zařadit nový zvyk, trpělivost a sebekázeň.
Pokud chcete dosáhnout svého cíle, například uběhnout maraton, potřebujete trénovat pravidelně, vkládat do přípravy důslednost a čas. Nic se nestane ze dne na den.

Tyto principy jsou platné nejen pro učení se cizímu jazyku a sport, ale i pro další oblasti života.

A pokud svého cíle dosáhnete, znamená to, že jste vystoupili z vaší komfortní zóny a tím posílili svou disciplínu a vytrvalost.

7. Cizí jazyk udržujete váš mozek v bezvadné kondici i ve vyšším věku.

Angličtina udržuje mozek v dobré kondici

Možná už jste ve zralejším věku a máte pocit, že všechny ty příležitosti k budování kariéry, novým přátelstvím a cestování jsou spíše pro ty mladší. Možná si říkáte, že ve vyšším věku už nemá smysl se cizí jazyk učit.

Také tu může hrát roli mýtus, že ve vyšším věku se už jazyk učí moc ztuha.

Tento mýtus vyvrací neurověda, díky které se zjistilo, že lidský mozek se věkem nestává statický, ale naopak, je stále flexibilní a schopný vytvářet nová synaptická spojení. Neurovědci objevili, že schopnost ovládat cizí jazyk může dokonce zvětšit velikost vašeho mozku. A co víc, výzkumy rovněž dokazují, že jazyk se můžete naučit i ve vyšším věku a to i do úrovně rodilého mluvčího.

Závěrem

Co z těchto sedmi výhod ovládání angličtiny, které jsem vám tady nastínila vnímáte jako klíčové?

Dovolím si to shrnout:

Čas a energie vložená do učení se cizímu jazyku není nikdy a v žádném ohledu ztrátová. Naopak, vždy získáte.

Ano bude vás to stát čas a úsilí, ale ve chvíli, kdy se jazyk naučíte, budete z této dovednosti čerpat po zbytek života.
Nikdy totiž nevíte, do jaké situace vás schopnost užívat cizí jazyka zavede, nebo z jaké situace vás dokáže vyvést.

A jak už jsem zmínila na začátku, angličtina je v našem současném světě klíčová. Díky ní budete moci cestovat, potkávat spoustu zajímavých lidí, otevřou se vám pracovní příležitosti, váš mozek bude v dobré kondici a hlavně, stane se z vás disciplinovanější člověk, který dokáže rychleji realizovat své sny a cíle.

Pokud jste na bodě, že se jazyk opravdu chcete naučit tak, abyste byli schopni plynule a v klidu komunikovat, začněte dnes, právě teď.

Za nějaký čas uvidíte, že jste na cestě k novému, lepšímu já s nepředvídatelnými příležitostmi.

Jitka

Jazyková koučka

PS:
Teď si představte, že toto jsou výhody znalosti pouze jednoho jazyka. Jaké to asi je se znalostí dvou, tří a více jazyků?

Sdílejte na sociálních sítích: